Vitamíny, kto ich potrebuje najviac?
Komentáre vypnuté na Vitamíny, kto ich potrebuje najviac?

Takmer polovica ľudí užíva denne nejaké vitamíny alebo podobné doplnky výživy. Bez laboratórnych testov je však veľmi ťažké povedať, ktoré konkrétne vitamíny by sme mali užívať. Každému človeku totiž chýba iný vitamín.

Môžete sa riadiť týmito základnými odporúčaniami, pokiaľ ste členom niektorej z nasledovných skupín ľudí:

Tehotné a dojčiace ženy

Tehotné a dojčiace ženy vo všeobecnosti potrebujú doplnkový príjem vitamínov. Obzvlášť dôležité sú B vitamíny. Vitamín B9 (folacín) znižuje riziko poškodenia nervovej sústavy či abnormalít tváre u novorodencov. Multivitamíny znižujú riziko vrodených ochorení srdca, aj keď tieto sa odporúča prijímať ešte pred tehotenstvom. Vitamín B6 môže pomôcť prekonávať ranné nevoľnosti. Odporúča sa príjmať aj Cholín, ďalší so skupiny B vitamínov.

Malé deti

Deti, ktoré sú kojené prijímajú vitamíny v materskom mlieku. Toto mlieko však má nízky obsah vitamínu K, preto sa často pri narodení deťom vitamín K podáva injekčne. Materské mlieko má z času na čas nedostatočný obsah vitamínu D, ktorý je spolu s niektorými ďalšími vitamínmi a minerálmi vhodné dieťaťu po porade s lekárom dodávať. Dostatočný príjem všetkých vitamínov v najnižšom veku znižuje napríklad riziko vzniku diabetických ochorení v dospelosti. Po ukončení dojčenia zvyknú deti, o ktoré je kvalitne postarané, prijímať všetky potrebné vitamíny v bežnej strave.

Fajčiari

Fajčenie prekáža absorbcii viacerých vitamínov. Najviac dôležitému vitamínu C. Vitamín B9 môže byť pre fajčiarov taktiež dôležitý. Fajčiari by však miesto doplnkov výživy mali uprednostňovať prijímanie vitamínov v čerstvom ovocí a zelenine.

Alkoholici

Alkoholici často trpia nedostatkom rôznych vitamínov. Najnebezpečnejšie nedostatky predstavuje vitamín B1 (tiamín), kyselina listová, vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B2 (ryboflavín) a vitamín C.

Ľudia na diéte a vegetariáni

Ľudia na redukčnej diéte s príjmom stravy pod 1000 kalórií denne by mali pravdepodobne dopĺňať multivitamíny a svoj stav pravidelne konzultovať s lekárom. Vegetariáni, ktorý nejedia mliečne a mäsové výrobky môžu potrebovať riboflavín, vitamín B12 a vitamín D. Tí, ktorí konzumujú vajcia a mliečne výrobky by si mali strážiť hlavne úroveň železa.

Starší ľudia

Približne tretina starších ľudí trpí nedostatkom vitamínov a minerálov, keďže nie sú schopný prijímať vyváženú stravu. Starší ľudia zvyknú mať nedostatok vitamínu D, kyseliny listovej a vitamínu B12.